صاف نیوز: به گزارش اسپوتنیک به نقل از  نشریه «سینا»، در جریان پرواز برنامه‌ریزی شده بر فراز دریای ژاپن، بمب‌افکن روسی در رژیم فورساژ، با سرعت زیاد جنگنده اف-۳۵ آمریکا را عقب گذاشت.

این قضیه اوایل ماه نوامبر رخ داد. بمب‌افکن در حیطه رهگیری رادارهای جنگنده قرار گرفت. در این وضعیت جنگنده دوم نتوانست به اولی نزدیک بشود که ناگهان به رژیم فورساژ گذار و حداکثر زاویه بالها را تنظیم کرد.

توپولف-۱۶۰ آخرین هواپیمای دارای سیستم بال متغیر است که تاکنون ساخته شده‌است و این ویژگی برای برای پرواز بهتر در سرعت‌های مختلف در آن به کار رفته‌است. سیستم کامپیوتری هواپیما بنابر سرعت موجود میزان به عقب رفتگی بال را تنظیم می‌نماید. بال‌های متغیر این هواپیما کلاً می‌تواند در سه حالت ۲۰ درجه برای فرود، ۳۵ درجه برای پرواز کروز یا گشت زنی‌عادی در آسمان و ۶۵ درجه برای پرواز در سرعت‌های مافوق صوت قرار گیرد.

این هواپیما قابلیت حمل موشک کروز استراتژیک KH-55 با برد ۳۰۰۰ کیلومتر  را دارد و تا ۱۲ فروند از این موشک قابل حمل است.

توپولوف ۱۶۰ بلک جک می‌تواند جنگ‌افزارهای هسته‌ای و متعارف شامل موشکهای دوربرد هسته‌ای را حمل نماید. این هواپیما برای دفاع از خود به موشک‌های حرارت‌یاب و سیستم‌های مغشوش‌کننده رادار و پرتاب‌کننده شراره‌های گمراه‌کننده موشک حرارتی مجهز شده‌است. ظرفیت نهایی این بمب افکن ۴۰ تن بمب یا موشک می‌باشد.

نوع مدرنیزه شده هواپیمای «تو ـ ۱۶۰» دارای جدیدترین رادار و سامانه جنگ الکترونیک است و می تواند اهداف را در هر شرایط جوی و در هر وقت شبانه روز رهگیری کند.