صاف نیوز «صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی یمن گفت که سلطه ائتلاف عربی بر گذرگاه‌های مختلف، بنادر و فرودگاه‌های یمن به اقتصاد این کشور صدمه زده و استفاده یمنی‌ها از این حوزه حیاتی را از زمان آغاز جنگ با کاهش روبه‌رو کرده است.

الجبوانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری العربی الجدید از ائتلاف عربی خواست این فرصت را فراهم کند تا دولت یمن همه بخش های حمل و نقل در این کشور را مدیریت کند  زیرا حوزه حمل و نقل ستون اصلی گردش چرخ اقتصادی کشور به سمت توسعه و شکوفایی است.

او گفت: در ابتدای بحران یمن ماموریت نیروهای ائتلاف اجازه دادن به ورود کمک‌های بشردوستانه و محموله‌های تجاری به بنادر و فرودگاه‌های یمن از طریق رایزنی با دولت یمن بود، اما ما خود را در برابر واقعیتی مغایر با ماموریت ائتلاف دیدیم، زیرا سیطره ائتلاف بر گذرگاه‌های مختلف به اقتصاد مبی یمن زیان های بزرگی زد.
الجبوانی گفت: «تجار در واردات کالا به یمن دچار مشکل هستند، زیرا اجناس وارداتی آنها باید از هفت خوان عبور کند حتی در بندر جده بازرسی شود سپس همه کالاها با هم جمع شده و به کشتی‌های دیگری منتقل شود. همین است که تاجر هزینه‌های سنگینی برای رساندن کالاها به یمن متحمل می‌شود.

وی فرودگاه‌های شهرهای تحت کنترل دولت مستعفی یمن را هم در کنترل نیروهای ائتلاف دانست و گفت  تعداد پروازها به یمن یا از یمن به دیگر کشورها بسیار کم‌تر از قبل از بحران یمن است.

وزیر دولت مستعفی یمن افزود: از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ خطوط هوایی یمن قریب به ۸۵۵۲ سورت پرواز فقط از فرودگاه یمن به مقاصد  مختلف داشته است درحالی که در بازه زمانی ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸  این پروازها به ۱۴۲۹ سورت کاهش یافته است. یعنی ۸۳ درصد کاهش یافته است

وی ادامه داد: در خصوص تعداد مسافران هم تعداد کل مسافران در بازه زمانی بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ حدود ۸۱۰ هزار مسافر داشتیم، اما در بازه ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ این تعداد به ۲۲۸ هزار مسافر یعنی ۷۲ درصد کاهش داشته است که این قضیه بر حرکت تجارت و اقتصاد ملی تأثیر می‌گذارد، زیرا حمل و نقل در همه بخش‌های آن به حرکت پایدار در تحرکات شهروندان در داخل و خارج بستگی دارد.