به گزارش پایگاه خبری صاف نیوز، پرویز امینی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه ای در کانال تلگرام شخصی خود نوشت: بر خلاف صدا و تصویر بی‌خیال دموکرات و منزجرکننده‌ای که اخیرا از روحانی پخش شد، امروز صدا و تصویری از علی لاریجانی پخش شد که به جای سرخوشی، حاکی از نوعی افسردگی بعد زایمان داشت. علاوه بر فیگور چهره و گارد دفاعی‌اش از مجلس دهم که حتی پای مدرس را نیز به میان آورد، اعلام انصراف از نامزدی انتخابات مجلس آینده و نیز اعلام اولیه در برنامه نداشتن برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، از نشانه‌های این افسردگی سیاسی بود.

 علی لاریجانی سیاست‌مداری که به تعبیر من «قهرمان تاکتیک و مغلوب استراتژیک» است، درست از همان جا ضربه خورد که نقاط قوتش بود.

 علی لاریجانی بازیگر سیاسی است که می‌توان او را در سه خصلت تعریف کرد:

 خصلت اول؛ بازیگری پراگماتیست است و بنابراین عمل سیاسی را معطوف به نتیجه عینی سازمان می‌دهد و چندان درگیر ملاحظات ایدئولوژیک نیست. به همین دلیل از منتهاالیه اصول‌گرایی (راست سنتی) تا منتهاالیه مخالفت با اصول‌گرایی (همبستگی با روحانی و اصلاح‌طلبان) می‌تواند نوسان کند (فقدان بدنه ایدئولوژیک ناشی از همین خصلت است).

 خصلت دوم؛ بازیگری از بالاست و توانایی‌اش سیاست‌ورزی در درون ساختار قدرت و تکنیکی که خوب بلد است، لابی است. بنابراین هرگاه در صحنه اجتماعی و در سطح میکروفیزیک قدرت، وزن‌کشی شود، مثل شرایط این روزهایش در افکار عمومی، محکوم به خاک شدن است.

خصلت سوم؛ بازیگری تاکتیکی است تا راهبردی و بنابراین در کوتاه مدت بازیگری موفق و اما در میان مدت بازیگری آسیب‌پذیر است. کسب کرسی ریاست مجلس در مجالس با اکثریت اصول‌گرا (هشتم و نهم) و مجلس غیراصول‌گرا (دهم) و نیز تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام، نشانه‌هایی از این توانایی تاکتیکی است. اما به لحاظ راهبردی، همبستگی با روحانی در سیاست خارجی و برجام که پیش‌تر تحت عنوان آبنبات گرفتن و دُر غلتان دادن از آن انتقاد کرده بود، بدنه ایدئولوژیک اصول‌گرایان را از او دور کرد و اینک با شریک شدن در طرح بنزینی با روحانی، خود را در نفرت کل بدنه اجتماعی از روحانی شریک کرد.

 روحانی همان کاری را با علی لاریجانی کرد که هاشمی با ناطق نوری در ۱۳۷۶ و موسوی در ۱۳۸۸ کرد و اجازه داد با هزینه نفرت از هاشمی، دو کاندیدای نسبتا گمنام (خاتمی و احمدی‌نژاد) بر رقبای شناخته شده خود غلبه کنند.

 درواقع این افسردگی سیاسی فرجام طبیعی کیفیت سیاست‌ورزی علی لاریجانی است که معلوم نیست تا چه زمانی ادامه پیدا کند اما به هر حال این افسردگی ماندگار نیست و بسته به نوع ریکاوری و وضعیتی که رقبای سیاسی او پیدا خواهند کرد، علی لاریجانی مجددا به صحنه سیاسی باز خواهد گشت. همچنانی که هاشمی‌ها بازگشتند!
منبع:Parvizamini_ir