صاف نیوز:  اینترنت و فضای مجازی در حال پیشرفت است و روز به روز سرعت اینترنت افزایش می یابد. اینترنت همراه نیز به تبع آن با افزایش سرعت روبه رو بوده است و پس از ۳ تکنولوژی های ۴ و ۴٫۵ نیز به دنیای دیجیتال راه یافته اند. با این حال طی سال های اخیر بسیاری از کشورها در حال توسعه و راه اندازی نسل جدیدی از اینترنت با نام ۵G هستند که با توجه ویژگی هایی که دارند می تواند تغییرات شگرفی در این زمینه ایجاد نماید. طی خبرهای رسیده احتمال آن که تا پایان سال این سرویس جدید در کشور ارائه شود وجود دارد. در این گزارش به بررسی این فناوری و معرفی ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

اینترنت ۵G چیست ؟

نسل جدید اینترنت همراه که G5 نام دارد در واقع نسل پیشرفته تر اینترنت موبایل یعنی G4  یا G ۴٫۵ می باشد. سرعت اتصال به اینترنت در اینترنت ۵G نسبت به نسل های قبلتر به صورت قابل ملاحظه ای پیشرفت کرده و در آن از فرکانس ‌های بالاتری نسبت به G4 استفاده شده است. با توجه به محبوبیت و گسترش استفاده از اینترنت اشیاء ، اینترنت پرسرعت  ۵G محدودیت ‌های بسیار کمتری برای عملیاتی سازی آن خواهد داشت. البته باید توجه داشت که در ۵G  سیگنال ‌های اینترنت نمیتواند زیاد منتشر شوند و به ناچار باید از تعداد بیشتری نقطه دسترسی (Access Points) در فواصل کوتاه تر استفاده شود.

هدف اصلی از عرضه و به کارگیری اینترنت ۵G در واقع افزایش سرعت و کیفیت اینترنت می باشد به طوری که در این نسل باید حداقل یک‌میلیون کاربر موبایل بتوانند در هر کیلومتر مربع به اینترنت همراه متصل شوند و بدون افت‌کیفیت از آن استفاده نمایند. در این نوع اتصال کاربر باید بتواند در شلوغ ‌ترین مکان ، سرعتی حداقل برابر با ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه را دریافت نماید. این استاندارد تنها برای ۵G تعریف شده است و در نسل های قبلی چنین استانداردی وجود ندارد. همچنین در اینترنت نسل پنجم استانداردهای دیگری همچون کاهش مصرف انرژی نیز تعبیه شده است. به عبارت دیگر در این نسل دستگاه‌ های گیرنده و فرستنده شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفن که خدمات اینترنت را ارائه می دهند باید در ساعت پیک مصرف، صرفه‌ جویی انرژی داشته باشند و در صورت نیاز در کمترین زمان شروع به فعالیت نمایند.

مقایسه ویژگی های اینترنت نسل پنجم با ۴G

اینترنت ۵G می تواند این امکان را برای کاربران خود فراهم کند که با سرعتی ۴۰ برابر بیشتر از اینترنت G4 از اینترنت استفاده کنند. این سرعت آنقدر زیاد است که اگر روزی ویدیوهای سه بعدی با کیفیت ۸K هم عرضه شوند کاربران مشکلی برای تماشای آنلاین آن نخواهند داشت. دانلود فیلم های سه بعدی هم نباید بیشتر از ۶ ثانیه زمان ببرد.

مقایسه سرعت دانلود و آپلود اینترنت ۵G و ۴G

از دیگر ویژگی های اینترنت نسل پنجم، تاخیر بسیار پایین ارسال و دریافت اطلاعات آن می باشد.  در اینترنت G ۴ میزان تاخیر  ۴۰میلی ثانیه تا ۶۰ میلی ثانیه است که با وجود اینکه بسیار پایین است اما برای پاسخ لحظه ‌ای کافی نیست ، اما در اینترنت ۵G  این تأخیر چیزی حدود ۱۰ میلی‌ثانیه  است ، این ویژگی این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند که بتوانند اطلاعات را به صورت همزمان و با سرعت بالا در اینترنت به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال یک تماشاگر بازی فوتبال در استادیوم می تواند به صورت هم زمان از طریق چند دوربین در زاویه های مختلف تصاویر ضبط شده را بدون حتی ثانیه‌ ای تاخیر به اشتراک بگذارد.

استفاده از ۵G چه چالش هایی را ایجاد می کند ؟

شبکه های تلفن همراه امروزی در محدوده فرکانسی ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ مگاهرتزی کار می کنند. این در حالی است که اینترنت نسل پنجم در دامنه های فرکانسی بسیار بالا، چیزی فراتر از ۷۳ هزار مگاهرتز کار می کنند. مزیت محدوده های فرکانسی بالا این است که می توانند پهنای باند بسیار بیشتری را فراهم کنند. عیب آن ها هم این است که نمی توانند فاصله زیادی را طی کنند و حتی در عبور از دیوارها هم به مشکل بر می خورند. این به آن معنا است که اپراتورهای تلفن همراه ناچار خواهند بود تا میلیون ها ایستگاه تقویت سیگنال را در مناطق تحت پوشش خود نصب کنند. به همین دلیل است که برخی کارشناسان پیشنهاد می کنند ۵G به عنوان مکمل و نه جایگزین ۴G بکار رود.

کاربردهای اینترنت پرسرعت ۵G

مهم‌ترین استفاده اینترنت نسل پنجم شبکه تلفن همراه، تامین نیازهای اینترنت پرسرعت خانگی است. اما سرعت بالا و زمان تاخیر کمی که ۵G دارد، موجب شده تا امکان دگرگونی بسیاری از صنایع را فرهم آورد. از جمله کاربردهای این فناوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- صنایع خودروهای خودران

یکی از کاربردهای اینترنت نسل پنجم، استفاده در صنایع خودروهای خودران می باشد. این خودروها به شبکه ‌هایی با کم‌ ترین تاخیر نیاز دارند تا بتوانند اطلاعاتی مانند مدیریت فضای ابر و محتوای چندرسانه ‌ای را تبادل کنند. کارشناسان معتقدند در آینده ۶۷ میلیون حساب کاربری، به خودروهایی اختصاص خواهد یافت که از اینترنت نسل پنجم یعنی ۵G  استفاده می کنند. با توجه به سرعت بالا و تأخیر پاسخگویی می تواند نیاز کاربران خودورهای خودران را تأمین نمایند.

۲- اینترنت اشیا

طبق گفته‌های آشا کدی، مدیرکل استانداردهای پیشرفته موبایل در اینتل، فناوری ۵G اولین شبکه‌ای است که با اینترنت اشیا تطابق دارد. کدی در کنفرانس کنگره جهانی موبایل در پاسخ به کوارتز گفته:

 «استانداردها و شبکه‌های نسل جدید موبایل باید بتوانند ترکیبی از چالش‌های زیرساخت ارتباطات و کامپیوتری پیچیده را حل کنند. با فناوری ۵G، قابلیت محاسباتی با ارتباطی ترکیب خواهند شد و به‌همین صورت، بسیاری از دستگاه‌ها مانند پوشیدنی‌های هوشمند، برای فدرت محاسباتی نگرانی نخواهند داشت چرا که شبکه می‌تواند تمام پردازش‌های مورد نیاز را انجام دهد.»

کدی آینده‌ای را تصور می ‌کند که موبایل‌های هوشمند و تبلت ‌ها، با استفاده از سنسورهای حساس به مکان و محتوا، می‌توانند اطلاعات را با افرادی که می‌خواهید به اشتراک بگذارند و در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی کنند. درنتیجه این امر، هرچیزی مانند ماشین لباسشویی، دوربین‌های ترافیک و حتی درخت‌هایی که سنسور دارند، باهم مرتبط خواهند شد.

۳- واقعیت مجازی

فناوری ۵G همچنین می تواند موجب پیشرفت‌ های بسیاری در حوزه واقعیت مجازی و استریم ویدئو شود. به‌تازگی شرکت هوآوی توانسته یک ویدئوی ۳۶۰ درجه که به‌صورت زنده و بر بستر شبکه ۵g است را نمایش دهد.

کدام کشورها از اینترنت ۵G استفاده می کنند ؟

بسیاری از بزرگترین شرکت‌ های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر اریکسون، نوکیا، ال جی، هواوی، اسپرینتو و … به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی رسمی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G هستند. با توجه به اطلاعات چهار کشور زیر جزء کشورهایی هستند که تا دو سال آینده از نسل جدید اینترنت در کشورشان به صورت رسمی بهره برداری می کنند .

۱- کره ‌جنوبی

اپراتور بزرگ SK Telecom در کره جنوبی تحقیقات گسترده ای برای راه اندازی اینترنت G5 از سال ۲۰۱۷ شروع کرده و در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره این خدمات را به صورت آزمایشی ارائه داد. این اپراتور از باندهای فرکانسی ۳٫۵ گیگاهرتز و ۲۸ گیگاهرتز استفاده می نماید طبق اطلاعات موجود کره جنوبی عرضه اینترنت نسل پنجم را شروع کرده است .

۲- چین

چین دومین کشوری آسیایی است که نسبت به سایر رقبایش در جهان ، بالاترین سرعت را در پیشرفت و پیشبرد فناوری ۵G رقم زده است. سازمان بین‌المللی GSMA پیش‌بینی کرده که این کشور تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۴۰درصد از کل پوشش‌واتصال به شبکه ۵G را به خود اختصاص دهد. بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی وزارت صنعت و فناوری اطلاعات این کشورر قرار است صنایع و خدمات وابسته به فناوری ۵G تا سال ۲۰۲۵ سهم ۳٫۲ درصدی از کل تولید ناخالص ملی چین را به خود اختصاص دهد، ۸ میلیون شغل ایجاد نماید و مبلغ ۲٫۹ تریلیون یوآن معادل ۴۲۲٫۴ میلیارد دلار امریکا را به اقتصاد این کشور اضافه کند.

۳- ژاپن

ژاپن یکی دیگر از کشورهای پیشرو در زمینه ارائه اینترنت نسل پنجم می باشد. دو شرکت Sohogo و اپراتور بزرگ NTT DoCoMo در این کشور در تلاش اند تا مراسم افتتاحیه بازی ‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو را بر روی بستر ۵G با کیفیت بالا، استریم کنند . در ادامه نیز طی چند ماه بعد از بازی‌های المپیک، اولین شبکه‌های ۵G تجاری در دنیا عرضه خواهند شد .

۴- امریکا

آمریکا نیز از دیگر کشورهایی است که آزمایشات اولیه برای راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم را آغاز نموده است و قرار است تا سال ۲۰۲۰ این سرویس را در این کشور به بهره برداری برساند .

وضعیت اینترنت ۵G در ایران

به دلیل مزیت های بیشماری که اینترنت پرسرعت ۵G  نسبت به اینترنت ۴G دارد بسیاری از کشورهای جهان مراحل بهره برداری از این سرویس را آغاز نموده اند. در کشورمان نیز برای نخستین بار در ۲۹ شهریور ۹۶ ایرانسل شبکه کامل ۵G را آزمایش کرد. از این تاریخ نسل پنجم اینترنت همراه وارد کشور شده و عملیات عمومی سازی آن آغاز شد اما عملیاتی سازی آن مسکوت ماند. اما با شروع سال جدید زمزه هایی برای عملیاتی شدن این فناوری در کشور به گوش می رسد . در این زمینه زمینه محمد جواد آذری جهرمی ،  وزیر ارتباطات  کشورمان ساعاتی پیش از راه اندازی غریب الوقوع اینترنت ۵G در کشور خبر داد. وی در صفحه توئیتی خود نوشت:

«جوانهای ما همیشه بهترینها رو رقم میزنند، به مرکز تحقیقات مخابرات گفتم با همکاری دانشگاهها، توسعه فناوری خودروی بدون راننده‌ی هوشمند رو پیش ببرند. در هوش مصنوعی و دانش کلان داده‌ها چیزی کم نداریم، حالا وقت ساخت محصوله، تا آمدن ۵G زمان زیادی نمانده.»

چرا ایران باید به دنبال راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم در کشور باشد ؟

جمهوری اسلامی ایران نیز مانند سایر کشورهای در حال توسعه جهان، روزبه ‌روز به آمار کاربران فناوری های هوشمند همچون گجت های دیجیتال ، گوشی‌ ها وتبلت‌ های هوشمند و … آن افزوده می ‌شود ، به همین دلیل حجم استفاده از اینترنت در کشور به صورت چشمگیری در حال افزایش است . متأسفانه بخش زیادی از حجم اینترنت در ایران صرف استفاده از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و همچنین پخش ویدئو می شود و این عامل باعث شده شبکه ‌های ارتباطی فعلی در کشور در حال اشباع شدن باشند و در مناطق پرطرافیک از لحاظ تعداد کاربر با کاهش سرعت و کیفیت سرعت اینترنت روبه رو باشیم که این عامل نارضایتی کاربران اینترنت در کشور را طی سال های اخیر در پی داشته است.

با راه اندازی اینترنت پرسرعت ۵G با توجه به کاربردهای گسترده ای که دارد می توان مشکلات کاهش سرعت و کیفیت اینترنت را رفع نماییم. علاوه بر آن عمومیت یافتن استفاده از اینترنت نسل پنجم می تواند باعث رشد مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی ، مراکز درمانی ، رشد خدمات استارت آپی و اجرای شدن شعار دولت الکترونیک در کشور گردد.