به گزارش صاف نیوز به نقل از فارس، آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان اصفهان، شامگاه پنجشنبه در تالار مجتمع فرهنگی فرشچیان برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های مختلف با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره معرفی شدند.

حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری در ابتدا این برنامه با بیان جایگاه، اهمیت و کارکرد هنر اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین نیازهای جامعه، چه با نگاه تربیت و چه با نگاه توجه مردم، حوزه تئاتر است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: در این ۴۰ ساله پس از پیروزی انقلاب، هنر به خوبی توانسته است نقش‌آفرینی کند اما در بین رشته‌های هنری، هنرهای نمایشی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، تئاتر هنری است که ارتباط زنده و مستقیم را با مخاطب خود دارد و اگر خوب برنامه‌ریزی شود، می‌تواند  به ارتقا فرهنگ جامعه کمک بسیاری کند.

وی تصریح داشت: تئاتر از ویژگی منحصربه‌فردی برخوردار است، از روزی که نمایشنامه‌نویس قلم‌به‌دست می‌گیرد و اثری را خلق می‌کند تا روزی که هنرمندان متعددی این تئاتر را به نمایش درمی‌آورند، همه‌اش پر از هنرنمایی، عشق و علاقه و دوست داشتن مردم است، اگر نگاهی به طول ۴۰ سال انقلاب شود، می‌بینیم تئاتر در کشور ما در این ۴۰ سال علی‌رغم مشکلات فراوانی که داشته، اما توفیقات خوبی هم به دست آورده است.

انصاری اضافه کرد: این حوزه بیشتر در خدمت تربیت جامعه و ارزش‌های دینی جامعه است و توانسته آن چه که در توان دارد در حوزه محتوا انجام دهد اما در محتوا نیاز به کار و فعالیت بیشتر دارد و دلسوزان و هنرمندان باید تلاش کنند تا نقاط آسیب و ضعف این حوزه بر طرف شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ابراز داشت: در محتوا، خواست و ذائقه مردم اهمیت دارد و به خصوص نویسندگان نمایش به عنوان نخستین خالق اثر، اگر نمایشی خوب بنویسند، قطعاً هنرمندان این توان را دارند که آن را به خوبی به نمایش بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: در این ۴۰ سال پس از انقلاب رشد بسیار خوبی داشته‌ایم، اگر مبنا را سال ۵۷ و ۹۷ قرار دهیم تعداد سالن‌های نمایش در کشور ۱۳ برابر، نشریات تخصصی تئاتر حدود ۲۰ برابر  و تولید تئاتر ۴۰ برابر شده است، البته اطلاع ندارم این آمار با میزان رشد جمعیت تطبیق  داده شده است یا خیر.

 انصاری افزود: ۳۷ دوره تئاتر بین‌المللی فجر، ۱۸ دور تئاتر آیینی، ۱۷ دوره تئاتر بین‌المللی،  ۱۶ دوره تئاتر مقاومت و ۲۰ دوره تئاتر بین‌المللی دانشگاهی در این ۴۰ سال برگزار شده است که این‌ها نشان دهنده توجه انقلاب اسلامی به حوزه هنر و به خصوص تئاتر است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان داشت: تئاتر هنگامی معنا پیدا می‌کند که باعث پیشرفت و تعالی افراد و شادابی و نشاط جامعه شود و وقتی یک تئاتر به این اهداف رسید می‌تواند به عنوان یک نقطه افتخار از آن نام برد، از همین رو نتیجه یک جشنواره باید رشد آن موضوع باشد که استان اصفهان  در بین استان‌های کشور، سرآمد است.

وی اذعان داشت: به زیرساخت‌های تئاتر در اصفهان در دوره‌های معاصر آن توجهی که درشان اصفهان است، نشده، جالب این‌که اصفهان یک سالن حرفه‌ای تئاتر ندارد و به خصوص تئاتر متعالی انسان‌ساز در اصفهان خواهان بسیاری دارد.

انصاری تأکید کرد: از محتوا برخی از تئاترهایی که بر روی صحنه می‌رود گله‌مند هستند، تئاتر باید به‌گونه‌ای باشد که وقتی روی صحنه می‌رود هر خانواده و هر گروه سنی به راحتی به تماشای آن بنشیند و  از آن درس بگیرد، از همین رو امیدواریم توجهات هم به شکل و هم محتوا  بیشتر شود.

معرفی برگزیدگان سی ویکمین جشنواره تئاتر استان اصفهان

طراحی بروشور: مهدی غلامی در این بخش از جشنواره لوح تقدیر و جوایز از آن خود کرد.

طراحی گریم: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش از جشنواره  به شیما مؤمنی برای نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» اهدا شد.

طراحی نور: همچنین امید نیاز برای نمایش «سبوط»،  لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش از جشنواره را از آن خود کرد.

موسیقی: لوح تقدیر جایزه نقدی بخش موسیقی این دوره از جشنواره اهدا شد به امین پناهی  برای نمایش «شرق دور، شرق نزدیک»

طراحی لباس: لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش از جشنواره توسط شفق کاظمی برای نمایش «سالمرگی» دریافت شد.

طراحی صحنه: مسعود نریمانی برای «نمایش چای راند آخر» توانست لوح تقدیر و جایزه نقدی  بخش طراحی صحنه را از آن خود کند، همچنین در این بخش از امید نیاز برای نمایش «سبوط» تقدیر ویژه به عمل آمد.

برگزیدگان بازیگر زن: در بخش بازیگری زن لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شد به بازیگر نوجوان نمایش «سبوط» و لوح تقدیر جایزه نقدی نفر سوم این بخش از جشنواره به آذر بهارلو برای نمایش «سالمرگی» و یاسمین نصیری برای نمایش «تاریخ مردم کوچه و بازار» تعلق گرفت، همچنین لوح تقدیر و جایزه نقدی نفر دوم در بخش بازیگری زن به مژگان کوهی برای نمایش «گزار» و ویدا موسوی برای «نمایش شرق دور، شرق نزدیک» اهدا شد و در پایان رؤیا بختیاری توانست جایگاه نخست و تندیس این بخش را از آن خود کند.

برگزیدگان بازیگری مرد: در این بخش احسان شهبازی برای نمایش «سالمرگی» و «چای راند آخر» رتبه نخست سی و یکمین جشنواره تئاتر استان را کسب و تندیس این جشنواره را از آن خود کرد، همچنین در این بخش  قادر طباطبایی و محمد ترابی برای نمایش «کلاغ‌ها»  رتبه سوم و ابوالفضل صفوی برای نمایش «مه لقا» را به دست آورد و از حسن جبیری به عنوان پیشکسوت عرصه تئاتر تقدیر شد.

نویسندگی: در این بخش تندیس جشنواره  به سعید محسنی برای نمایش «کلاغ‌ها» و «سبوط» اهدا شد.

کارگردانی: در این بخش، امید نیاز برای کارگردانی نمایش «سبوط» رتبه نخست و تندیس جشنواره را به دست آورد و سعید محسنی برای نمایش «کلاغ‌ها»  رتبه دوم و پویان عطایی برای نمایش «سالمرگی» رتبه سوم این دوره از جشنواره را کسب کردند.

و در پایان همچنین نمایش‌های «سبوط» به کارگردانی امید نیاز و «کلاغ‌ها» به کارگردانی سعید محسنی از سوی این جشنواره برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به هیأت انتخاب این جشنواره معرفی شدند.