صاف نیوز: گسترش ارتباطات از راه دور امروز یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد؛ جمع زیادی از انسان‌ها در هر ثانیه از زندگی خود با شبکه‌های مجازی سروکار دارند و این امر ساماندهی و کنترل این شبکه‌ها و فضای مجازی را مسأله‌ای ضروری می‌سازد.

فرمایشات مقام معظم رهبری در باب فضای مجازی پس از تشکیل شورای عالی فضای مجازی نشان از اهمیت ویژه مدیریت فضای مجازی دارد؛ ایشان در یکی از بیانات خود در مورد فضای مجازی می‌فرمایند «حوزه فضای مجازی به‌اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد. این فضا مثل یک رودخانه پر از آب و خروشان است که می‌آید و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان‌تر می‌شود. اگر ما بر این رودخانه تدبیر کنیم و برنامه داشته باشیم، زه‌کشی کنیم و هدایت کنیم این رودخانه را تا به سد بریزد، می‌شود فرصت. اگر رهایش کنیم و برنامه‌ای برای آن نداشته باشیم می‌شود یک تهدید».

تهدید خانواده‌ها به‌خصوص نوجوانان و جوانان امروز در شبکه‌های مجازی به‌راحتی اتفاق می‌افتد و در میان دستگاه‌های فرهنگی گویا در خوابی عمیق فرورفته و هیچ برنامه‌ای برای هدایت و کنترل فضای مجازی ندارند.

خانواده‌ها؛ در معرض تهدید

فاطمه آجرلو، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور و کارشناس ارشد روان‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به تأثیرات فضای مجازی بر خانواده‌ها می‌گوید: اطلاع‌رسانی، برای بیداری و آگاه کردن مردم است و اطلاع‌رسانی و خبررسانی باید با دقت و دور از شبهه‌افکنی باشد.

وی ادامه داد: تمام ابزارهایی که اطلاع‌رسانی می‌کنند، باید برای بالا بردن سطح آگاهی، دانش و بینش مردم به‌کار گرفته شوند. اگر قرار باشد این ابزارها وسیله سوءاستفاده برای دشمن قرار گیرند، افکار عمومی را تخریب کند و کانون خانواده‌ها را بر هم بزنند، ابزارهایی شیطانی خواهند بود.

این کارشناس ارشد روان‌شناسی با بیان اینکه عمومی شدن این ابزارها بدون کنترل باعث می‌شود دشمن در مسیر سوءاستفاده قدم بردارد و خیلی از ارزش‌های ما ضد ارزش معرفی شود، تصریح کرد: در این شرایط، جامعه با مخاطره مواجه شود؛ باز کردن درهای کشور روی ابزارهایی که هنوز فرهنگ‌سازی برای آن‌ها انجام نشده و راه استفاده از آن را برای مردم تشریح نکرده‌ایم، از ابعاد تهاجم فرهنگی دشمن است.

عمومی شدن این ابزارها بدون کنترل باعث می‌شود دشمن در مسیر سوءاستفاده قدم بردارد و خیلی از ارزش‌های ما ضد ارزش معرفی شود

آجرلو با اشاره به اینکه با ورود شبکه‌های اجتماعی بدون فرهنگ‌سازی و توجیه جامعه نسبت به این فضاها بدون تردید خطر کشور و جامعه را تهدید می‌کند، اضافه کرد: بارها مقام معظم رهبری تذکرات لازم را در این خصوص ارائه دادند؛ ولی متأسفانه مثل همیشه نهادهای فرهنگی ما رسالت خود را در این رابطه به نحو احسن انجام نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: درست است از این ابزارها می‌توان درست استفاده کرد؛ ولی همین ابزارها در شرایط بی‌توجهی دستگاه‌های فرهنگی، به شکل اطلاعاتی- جاسوسی در خدمت دشمن قرار گرفته و فضاهای گناه‌آلود ایجاد کرده است و امروز خانواده‌های زیادی در معرض تهدید قرار گرفته‌اند.

شبکه‌های مجازی؛ نیازمند فضایی کنترل‌شده

یک کارشناس مسائل اقتصادی هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس می‌گوید: شبکه‌های مجازی ابزاری دولبه هستند؛ هم جنبه مثبت و هم منفی دارند.

امیر حسین‌نژاد با اشاره به اینکه شبکه‌های مجازی برگی از فناوری محسوب می‌شوند، تصریح کرد: خیلی‌ها از شبکه‌های مجازی، نان زندگی خود را درمی‌آورند و خیلی‌ها هم از فضای مجازی ضد منافع ملی کار می‌کنند که از جنبه‌های منفی گسترش شبکه‌های مجازی است.

شبکه‌های مجازی ابزاری دولبه هستند؛ هم جنبه مثبت و هم منفی دارند

این کارشناس مسائل اقتصادی با تأکید بر اینکه نباید با عجله درباره قطع بسترهای ارتباطی یا شبکه‌های مجازی تصمیم گرفت، اظهار کرد: باید توجه به خواسته‌های کشورمان را در مدیریت شبکه‌های اجتماعی مورد تأکید قرار داد و پافشاری کرد تا در فضایی پاک و کنترل‌شده، از این شبکه‌ها به‌خصوص برای مخاطبان در سنین نوجوانی و جوانی به‌خوبی استفاده شود.

حریم شخصی؛ دستخوش شبکه‌های مجازی

حجت‌الاسلام عباس معصومی، امام جمعه رودیان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: اگر سیاست کنترل خود را نسبت به فردی از دیدگاه اسلامی بنگریم، یکی از اسمای حسنای الهی بوده که «ستارالعیوب» است.

وی ادامه داد: خداوند متعال عیب افراد را نسبت به دیگران می‌پوشاند؛ برخی شبکه‌های مجازی نه‌تنها در ایران بلکه در جهان اطلاعات محرمانه و عیوب و ضعف‌های افراد و اطلاعات جاسوسی را فاش می‌کنند.

امام جمعه رودیان گفت: نه‌تنها ایران بلکه بسیاری از کشورها در نقش شبکه‌های مجازی مبنی بر به مخاطره انداختن امنیت جامعه اعتقاد دارند و این شبکه‌ها، امنیت جامعه ایرانی و حتی کشورهای دیگر را به مخاطره انداخته است.

معصومی با بیان اینکه هیچ‌گونه اعتمادی نسبت به تشکیلات گردانده شبکه‌های مجازی خارجی وجود ندارد، اضافه کرد: تلگرام در برهه‌ای از زمان در کشورمان دریچه جاسوسی دشمن بود و در جریان کانال آمدنیوز دیدیم که آن‌ها به‌راحتی می‌توانند تغییر جهت بدهند و اختلاف و بدبینی بین مردم حاصل کنند.

حریم‌ها در شبکه‌های مجازی شکسته شده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است

 

وی با تأکید بر اینکه ورود به حریم شخصی افراد از مشکلات اصلی شبکه‌های مجازی در جامعه است، تصریح کرد: حریم‌ها در شبکه‌های مجازی امروز شکسته شده و مشکلات زیادی ایجاد کرده و اختلاف آفرین بوده است.

امام جمعه رودیان با بیان اینکه کنترل شبکه‌های مجازی ابعاد سیاسی، بین‌المللی، داخلی و اخلاقی دارد، اضافه کرد: از هر جهت که بررسی کنیم، این امر حائز اهمیت است؛ باید پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت کنیم و این یک اصل مهم به شمار می‌رود.

تمرکز بر غنای فرهنگی؛ ابزار مقابله با پیامدهای منفی

حجت‌الاسلام احمد حسینی، کارشناس مسائل مذهبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس می‌گوید: انداختن قشر عظیمی از مردم در باتلاق منابع اطلاعاتی مختلف و عمدتاً بین‌المللی برای کسب اطلاعات فوری و سپس موضع‌گیری‌های اجتماعی و فردی کار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه جای گرفتن تصمیمات عجولانه و نه‌چندان آبرومندانه امروز باید بیشتر درباره پیامدهای فضای مجازی بیندیشیم، تصریح کرد: مقداری هوشمندانه‌تر باید با این قضایا برخورد شود.

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: انداختن مردم در دام ورودی‌های نامعتبر اطلاعاتی مانند شبکه‌های مجازی، حرص و طمع مردم را نسبت به دستیابی به اطلاعات زرد بیشتر می‌کند و مردم به هر طریقی خود را به رود خروشان اطلاعات این‌چنینی می‌رسانند.

حسینی بیان کرد: ممکن است ابتدای کار در اطلاع‌رسانی یک سری داشته باشیم ولی این داغی به‌تدریج رو به سردی و برودت خواهد رفت و خیلی مورد استقبال مردم واقع نخواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه جای پاک کردن صورت مسأله باید آن را حل کنیم، تصریح کرد: ما همیشه برای انتخاب این امور اشتباهات فاحشی داریم و بعد از مدتی هم نتیجه نمی‌گیریم؛ باید روی فرهنگ مردم در استفاده از این ابزارها جدی و عمیق کار و ریشه‌های فرهنگ عمیق اسلام عزیز و سنت و فرهنگ ایرانی را در مردم تقویت و بایستنی‌ها را به مردم یادآوری کنیم.

انداختن مردم در دام ورودی‌های نامعتبر اطلاعاتی مانند شبکه‌های مجازی، حرص و طمع مردم را نسبت به دستیابی به اطلاعات زرد بیشتر می‌کند

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه روش‌هایی که مردم را بر سر عهدهای قومی و اعتقادی ملی و اسلامی خود نگه می‌دارد را باید در میان مردم زنده کنیم، اضافه کرد: امروز باید کاری کنیم تا مردم اصالت خود را حفظ کنند؛ آموزه‌های غربی و ویران‌کننده را به مردم یادآوری کنیم که این آموزه‌ها چیزی از ایران و ایرانی باقی نمی‌گذارد و زمانی که می‌خواهد در جامعه اولویت پیدا کند، مردم را آگاه کنیم.

حسینی با بیان اینکه وقتی مردم آگاه شوند خودشان می‌دانند که چطور از فناوری‌های نوین چگونه بهره‌مند شوند، اظهار کرد: اگر این آگاهی‌ها نباشد، نتیجه عکس خواهیم گرفت؛ مردم با مخارج بیشتری بالاخره خودشان را به رود پرخروش اطلاعات زرد بین‌المللی می‌رسانند و چه‌بسا لطمه‌های سنگینی ببینیم.

وی با بیان اینکه خانواده‌هایی که پایبند به اصول دینی هستند ماهواره در خانه‌هایشان نیست، گفت: کارهایی مانند کنترل و هدایت شبکه‌های مجازی و رسانه‌ای باید با هوشمندی بیشتر انجام شود و مردم را در این مواقع به میدان بیاوریم تا خود آن‌ها تصمیم بگیرند.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه وقتی بخواهیم کاری اصولی و ماندگار انجام شود باید آن را به دست مردم بسپاریم، اضافه کرد: مردم اهل فهم، درک، تعمق و اندیشه هستند و، اگر صادقانه با مردم ارتباط گرفته شود، عمده آن‌ها از دلسوزان و موافقان اشاعه فرهنگ اسلامی هستند.

مطالبات رهبری؛ هنوز روی زمین

بررسی اجمالی شرایط امروز شبکه‌های اجتماعی در کشورمان نشان می‌دهد که مطالبات رهبری پس از مدت‌ها هنوز روی زمین مانده و توجه خاصی به آن نشده است.

دشمن با ابزارهای متعدد خود و ساماندهی نیروهایش در این حوزه، ایمان، غیرت و اعتقادات جوانان ما را نشانه می‌گیرد و در داخل کشور، ما شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را به حال خود رها کرده‌ایم.

هدایت و کنترل فضای مجازی امروز امر مهمی است که باید به‌سرعت در دستور کار مدیران فرهنگی و اجتماعی کشور قرار گیرد.

منبع: فارس