صاف نیوز: اعلام خبر و اقدام ناگهانی دولت مبنی بر افزایش قیمت بنزین از آن دسته خبرهایی بود که مردم منتظرشنیدنش لااقل به این زودی ها نبودند.

این خبر مسلما تبعات اقتصادی، اجتماعی و … بر زندگی و معیشت مردم خواهد داشت.

همان مردمی که به علت تحریم و تورم های خواسته و ناخواسته دوران معیشت سختی را متحمل شده و می شوند.

بهتر است در این راستا به نکته ای که در سخنان معاون اول رییس جمهور ذکر شده، اشاره گردد.

جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در نشست رؤسای اتاق‌های بازرگانی کشور گفته بود: برای جبران کسری بودجه باید به دنبال راهکارهای مختلف باشیم، اما دولت در این مسیر مصمم است که برای جبران کسری بودجه به سمت منابع بانک مرکزی نرود، چرا که این اقدام به معنای این است که دست خود را در جیب مردم کرده‌ایم و با تبعاتی نظیر تورم و شوک اقتصادی مواجه خواهیم شد.

با این تصمیم کاملا واضح است که دولت آشکارا دست در جیب مردم کرده و کسری بودجه خود را ازاین طریق جبران خواهد کرد.

حال سوال اینجاست که ارمغان و دستاورد دولت از سال های آغازین فعالیت تاکنون برای مردم چه بوده است؟!

گرانی ،افزایش قیمت ها، تورم، تعطیلی واحدهای تولیدی داخلی، افزایش قیمت ارز وکاهش ارزش پول ملی و ریال ، کاهش قدرت خرید مردم  و … را می توان از ثمرات دولت تدبیر و امید ذکر کرد.

دولتی که با تدبیر مشاورین خاص، فقیران را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر کرده است.

افزایش قیمت ارز سبب شد تا  ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست  وارد کنندگان حیف و میل شده و تولید کنندگان واقعی  نیز از چرخه اقتصاد کشور بیرون رانده شوند.

افزایش قیمت ارز علت گرانی های کالاهای اساسی ،  مایحتاج اولیه ، خدمات و … شد وعلیرغم اینکه رییس جمهور قول داده بود که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد،ولی عملا بار سنگین گرانی باز هم بر دوش مردم افتاد.

بار سنگینی که هر لحظه کمر شکن تر از قبل شده و مردم در این میان به دنبال راه چاره ای برای برون رفت مشکلات ناشی از گرانی بوده و هستند.

مردم کشورمان این روزها، عملا زیر خط فقر بودن را تجربه می کنند و آنچه که امروز ماحصل درآمد پدر و مادرها است، تنها صرف بقا و ادامه حیات خانواده است.

این روزها خانواده ای را نمی یایبد که بتواند پس انداز کند برای روز مبادا.!

دولت اما با افزایش ناگهانی قیمت بنزین آب پاکی را بر دست مردم ریخته و در این میان فقط به کسری بودجه خود می اندیشد و به گرانی هایی که خود عامل و مجری آن بوده، بیشتراز پیش دامن زده است.

دولت به بهانه کنترل افزایش رو به رشد قاچاق سوخت ، پا در میدان افزایش قیمت  بنزین گذاشته است. میدانی که حریف می طلبد و چه حریفی  بهتر ازمردم و جیب شان؟!

مسوولان می گویند: سوخت در ایران ارزان است، چون پول کشور بی ارزش شده است.

حال سوال اینجاست که آیا مردم عادی و عامی نقشی در با ارزش و یا بی ارزش شدن پول ملی دارند؟ یا اینکه سیاست های بی تدبیر دولتمردان این خواب آشفته را طراحی کرده است.

سناریوی غم انگیزی که ساخته و پرداخته ذهن مسوولانی است که می گویند:به سبب تفاوت زیاد بین قیمت سوخت در ایران و کشورهای همسایه، مقدار زیادی از سوخت، چیزی نزدیک به روزانه ۴۰ میلیون لیتر، قاچاق می‌شود و با این شیب مصرف و قاچاق، دولت در سال‌های آینده پاسخگوی نیاز مردم نخواهد بود و لذا باید سوخت گران شود تا قاچاق آن کم شود و مصرف آن متعادل شود.

آیا براستی افزایش قیمت بنزین راه حل مقابله و مبارزه با بحران قاچاق سوخت در کشور است؟!

آیا ۴۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت از طریق مردم و پمپ بنزین ها انجام می شود؟!

جواب کاملا مشخص است.نه. زیرا میزان و مقدار توزیع بنزین در پمپ بنزین‌‌ها، مشخص بوده و این روند با نظارت سامانه های مختلف کنترل و ثبت می شود.

دولت برای کسری بودجه و تامین هزینه های خود، قیمت بنزین را افزایش داده که این افزایش ها به شرح زیر است:

قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان.

قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان.

قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان.

البته دولت همراه با این افزایش قیمت به مردم مژده داده که بخشی از ما به التفاوت قیمت سوخت را به آنان پرداخت می کند.

این وعده و مژده جزیی از هزاران وعده های بی سرانجام دولت روحانی است که محقق نشده و هرگز جامه عمل نخواهد پوشید.

مردم هنوز فراموش نکرده اند، قول دولت را درمورد میزان پرداخت یارانه ها. زیرا یارانه‌ها، با پایین آمدن ارزش پول ایران کم و کمتر شد؛ تا جایی که در اقدامی خارق العاده از سوی همین دولت، یارانه تعداد کثیری از افراد نیازمند جامعه قطع شد.

در این میان و پس از اعلام قطعی و ناگهانی افزایش قیمت بنزین ،نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه طی سخنانی  وعده داده است که  سازمان برنامه و بودجه موظف شده عینا همه منابع حاصل از اصلاح قیمت جدید را به حساب سرپرستان خانوارها واریز کند.

وی همچنین اعلام کرده است: دولت به خانوارها از یک نفر تا ۵ نفر، به میزان ۵۵ تا حداکثر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت خواهد کرد واین کمک معیشتی یک هفته تا ۱۰ روز دیگر به حساب سرپرستان ۱۸ میلیون خانوار واریز می‌شود.

بنا بر اعلام دولت، افزایش یارانه ( کمک معیشتی) برای خانوارهای ۱ نفره ۵۵ هزار تومان، برای خانوارهای ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای ۳ نفره ۱۳۸ هزار تومان،‌ خانوارهای ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای ۵ نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

حال سوال این است که آیا افزایش حداقل ۲۰۰ هزارتومانی یارانه برای اقشار کم درآمد جامعه کفاف گرانی های سرسام آور ناشی از افزایش قیمت بنزین را خواهد داد؟!

با افزایش قیمت بنزین شاهد افزایش نجومی قیمت های کالاهای دیگر  هم خواهیم بود و این مردم هستند که باید کاسه چه کنم چه کنم در دست بگیرند.

قشر کارگر  که حداقل حقوق آنان از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان  هم تجاوز نمی کند، با احتساب دریافت یارانه ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان، چگونه می تواند از عهده تامین مخارج زندگی خود و خانواده اش برآید؟

در این راستا سوال دیگری که مطرح می شود این است که چرا مجلس و نمایندگان مردم در مقابل افزایش قیمت بنزین مهر سکوت بر لب زده اند؟!

آیا آنها منتخبین ،نمایندگان و زبان گویای همین مردم نبوده و نیستند که اکنون تامین کننده منافع دولت شده اند؟!

چگونه است که با نزدیک شده به زمان برگزاری انتخابات مردم را ولی نعمت خود دانسته؛ ولی اکنون مردم را فراموش کرده اند؟

مسلما مردم در انتخابات پیش رو سکوت نمایندگان فعلی در مجلس شورای اسلامی را جبران کرده و کرسی بهارستان را برای آنان که “نماینده منافع دولت” شده اند نه” نماینده مردم”،مزین نخواهند کرد.

مژگان شفاعتی، سردبیر

منبع:گیلان تایمز