صاف نیوز پیتر شف، مدیرعامل مؤسسه کپیتال پسیفیک یورو، می‌گوید: پر واضح است که دوران رشد بورس آمریکا تمام شده و برای اثبات این مسئله باید به اعداد نگاه کنیم.

روز پنجشنبه هفته گذشته بدترین روز معاملاتی بورس آمریکا در ۳۲ سال گذشته رقم خورد و بانک مرکزی فدرال این کشور اعلام کرد: با هدف بهبود اوضاع در بازارهای مالی یک ونیم تریلیون دلار به این بازارها نقدینگی تزریق خواهد کرد.

شف معتقد است، این شروعی بر بزرگترین بحران مالی در تاریخ آمریکا است.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: شدت رکودی که پیش رو داریم در مقایسه با رکود بزرگ اقتصادی سال ۲۰۰۸ بسیار بزرگتر است.

به گفته شف فرق رکود جاری با رکود قبل این است که در رکود پیش رو ما شاهد افزایش تورم و بالا رفتن قیمت مصرف کننده و کاهش ارزش دلار خواهیم بود که همگی این موارد شرایط را بسیار بدتر از چیزی که ما ۱۰-۱۲سال پیش تجربه کردیم، می‌کند.

مدیرعامل کپیتال پسیفیک یورو، ادامه داد: شیوع ویروس کرونا فقط یک جرقه کوچک بود چرا که بزرگ شدن حباب بدهی در آمریکا مشکل اصلی است.

این ویروس نه تنها حباب بورس آمریکا را از بین برد و بلکه حباب موجود در بازار ارزهای مجازی و بازار اوراق قرضه دولتی را نیز از بین برد.

وی می‌گوید: حالا ما باید با تبعات بیماری که بانک مرکزی فدرال آمریکا ما را به آن مبتلا کرد دست و پنجه نرم کنیم و متاسفانه اقدامات این بانک برای مقابله با تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد آمریکا بسیار کشنده خواهد بود.

شف می‌گوید، اجرای سیاست‌های محرک اقتصادی شرایط را بدتر خواهد کرد.

وی گفت: اقتصاد آمریکا شکسته و هیچ پولی برای اجرای سیاست‌های محرک اقتصادی وجود ندارد و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم چاپ پول است.

اوضاع در بازار اوراق قرضه هم خوب نیست، چرا که میزان بدهی آمریکا به شدت بالاست.