صاف نیوز: سخنگوی کمیسیون امنیت به نقل از ظریف تصریح کرد که در آخرین مرحله از رایزنی‌های نیویورک، رئیس‌جمهور فرانسه خواهان گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد که این خواسته رد شد،.


وی اضافه کرد: آقای ظریف در توضیح جزئیات مذاکرات صورت گرفته با مقامات فرانسوی و طرح مکرون گفت که نظر طرف ایرانی در مذاکرات نیویورک این بود که تعهد فروش و بازگشت پول نفت ایران دو شرط بازگشت جمهوری اسلامی به موضوعات برجام و اجرای تعهدات و توقف کاهش تعهدات باشد، همچنین فروش سالانه نفت جمهوری اسلامی ایران و کسب درآمد آن باید به طور طبیعی انجام شود، به طوری که قابل هزینه شدن باشد اما در جریان این گفتگوها مکرون موفق به تضمین این طرح نشد و سراغ طرح دیگری رفت.
مکرون در خلال این گفتگوها تلاش کرد که ملاقاتی‌ در سطح سران ۱ + ۵ و ایران را ترتیب دهد و نظرش این بود که اگر آمریکا از تحریم‌ها برگردد، آمادگی ملاقات با ترامپ وجود دارد که هیات ایرانی این موضوع را نپذیرفت.
طبق گفته در پشنهاد تازه مکرون بحث بازگشت آمریکا به شرایط ۲۰۱۷ فروش نفت ایران و همزمان با آن، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مسائل امنیت منطقه و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. در نهایت رئیس جمهور فرانسه  خواهان گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد که این خواسته رد شد.
به گفته ظریف در آخرین فاز مذاکرات نیویورک جلسه ۱+۴ تشکیل شد و طرف ایرانی در آن جلسه گفت روش اروپا اشتباه است زیرا اروپا نباید منتظر اجازه آمریکا باشد بلکه باید مستقل به تعهدات خود عمل کند.